Hlavná stránka / Priemysel 4.0

Čo je Priemysel 4.0 ?

Je to proces, ktorý začal už pred veľa rokmi a zajtra nekončí

Je to nutná cesta ako si v náročnom prostredí udržať konkurencieschopnosť
v priemysle pri výrobe moderných produktov a s veľkými požiadavkami na individualizáciu.

priemysel4 0

Terminológia a technológie pre Priemysel 4.0.

Moderne, odborne a s mixom angličtiny: vzájomnú komunikáciu v rámci systému, často nazývaný aj ako CPS (cyber-physical system), nám umožňuje internet vecí (Internet of Things, skr. IoT). Do tohto systému zahŕňame podnikové technológie, stroje a technológie vo výrobe, roboty, manipulátory, logistiku, produkty a samozrejme ľudí. No a kam v rámci systému s tým množstvom komunikovaných dát (big data) ? – dobrý výraz je napríklad cloud. Hovoriť, že cloud nie je len na jednoduché dáta asi netreba (inteligentné akčné členy, smart senzory, 3D tlač a pod. podporujú cloudové služby). Zatiaľ však v priemysle hovoríme viac o nekomerčnom cloude. Na spracovanie, analýzu a vyhodnotenie týchto dát (big data) pre potreby jednotlivých uzlov nám slúžia riadiacie systémy, inteligentné členy, podnikové ERP systémy a ďalšie softvérové vybavenie napr. poskytujúce možnosti modelovania, simulácie a teda virtualizácie procesov digitálneho podniku (digital factory). Jedným z príkladov resp. potrieb  je zníženie nákladov a zvýšenie efektivity (OEE, Overall Equipment Effectiveness). A už ideme k výsledku pre akčné členy, pohony a zase aj tie podnikové systémy. System Integration alebo systémová integrácia je správny výraz pre zladenie všetkých procesov. Z pohľadu automatizácie je stretégia Priemyslu 4.0 o búraní bariér (na rozdiel od IT) a vedie nás k používaniu otvorených štandardov (napr. OPC UA, OPC UA TSN, Ethernet Powerlink, open SAFETY,.....).


 

Aké máme reálne skúsenosti ?
Priemysel 4.0 je súčasťou našej praxe a používame ho v našej výrobe viac ako dekádu. Vyskladajte si  napríklad z 250‘000‘000‘000 možností Vaše priemyselné PC alebo panel a my vám doručíme aj jeden kus, ktorý sa vyrobí pri sérii iných 1000 priemyselných PC pre zákazníka s úplne odlišnou konfiguráciou. Samozrejmosťou bude Váš zákaznícky popis, front, balenie a pod.

 
S čím musím teda začať, aby sa „práve môj“ stal takým podnikom?
Prvým krokom by mohlo byť objektívne zhodnotenie stavu, kde sa môj podnik, prevádzka, procesy a technológie v rámci digitalizácie nachádzajú, a to bez ilúzií, že sa nachádzam niekde, kde v skutočnosti nie som. A dá sa začať po čiastkových úsekoch. Napríklad z hľadiska energií sa nezaoberať len ich meraním, ale aj riadením spotreby. Takto možno z energií urobiť nie nákladový faktor, ale zdroj konkurenčnej výhody. Rovnako môžeme sledovať údaje o technickom stave – kondícii strojov a ich kľúčových častiach a údržbu riešiť prediktívne. To staré známe, že riadiť môžeme len to, čo meriame, bude v prípade prechodu na digitálny podnik kľúčové. Na namerané údaje je dobré pozrieť sa očami toho, kto dobre danú prevádzku či technológiu pozná; je to lepšie ako cez prizmu drahého systému, ktorý som si v dobrej viere zakúpil a ktorý mi ten môj preferovaný pohľad možno ani neumožní. Preto je vhodné vzbudiť záujem u ľudí na úrovni technológie a prevádzky, ktorí najlepšie poznajú správanie a potreby prevádzky. Ďalšou otázkou je, na akú automatizačno-informačnú platformu staviť. Zatiaľ neexistuje jediný štandard, aj keď aspoň niečo tu už k dispozícii máme – dátový protokol OPC UA a jeho plánované rozšírenie OPC UA TSN na úlohy s prísnejšími požiadavkami na reálny čas.

Industry 4.0

Ešte k téme Priemysel 4.0, Smart Factory, Digitálny podnik, ...
.... sa nedá kúpiť ako riešenie na kľúč,
.... je viac ako prepojenie všetkého cez internet a analýza (big) dát,
.... je viac ako RFID na polotovare,
.... je automatizácia, IT technológia a medziodborová spolupráca so spoločným cieľom,
.... sú ľudia, stroje , produkty a procesy,
.... dáva zmysel len vtedy, ak konkrétne opatrenia prinášajú nejaké hmatateľné výhody,
.... môže byť implementovaný cestou čiastkových projektov od veľkých cez stredné až po malé podniky.

ZÍSKAJTE EXKLUZÍVNE INFORMÁCIE O BUDOVANÍ SMART FACTORY V PRAXIMáte záujem o ďalšie informácie – Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo zavolajte na 032/7719575 a radi Vám ich pošleme.

 

Mám záujem


Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

O nás

    Sme mladí ľudia, ktorí ako členovia medzinárodného tímu, majú radi svoju prácu v oblasti priemyselnej automatizácie. Naše poslanie je prenášať vaše požiadavky a myšlienky do moderného automatizačného riešenia.Teší nás, že naše vzájomné poznanie, know how a spolupráca posúva vaše možnosti a pôsobenie na trhu.

Čítaj viac

 

 

Kontakt

    B+R automatizace spol. s r.o. - organizačná zložka
    Trenčianska 17
    915 01 Nové Mesto nad Váhom
    Tel: +421 32 77195 - 75

office.sk@br-automation.com
http://www.br-automation.com

Copyright © 2023 Automation All rights reserved.